Wersje językowe

BEZPŁATNA PRZESYŁKA PRZY ZAMÓWIENIACH ZA MIN. 200 ZŁ !!!

masz pytania? zadzwoń!

(+48) 609 482 999 pn-pt w godz. 7:00 - 15:00 lub napisz sklep@epnos.pl

Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Producenci

Fasola na suche nasiona

Fasola zwykła (Phaseolus vulgaris L.) –

Fasola na suche ziarno – suche ziarna fasoli są jednym z podstawowych źródeł białka roślinnego w żywieniu człowieka. Poza tym są bogate w sole mineralne, zwłaszcza fosforu i wapnia, oraz witaminy – przede wszystkim z grupy B. Posiadają stosunkowo wysoką wartość kaloryczną. Ze względu na wymienione wartości fasola ma duże znaczenie gospodarcze, tym bardziej, że jest też cennym produktem eksportowym. Fasola udaje się na wszystkich typach gleb żyznych, próchniczych, szybko nagrzewających się, przepuszczalnych i w miarę wilgotnych. Nie może być uprawiana na glebach zbyt lekkich, ani na ciężkich, zlewnych. Fasola na suche ziarno powinna być uprawiana w drugim roku po oborniku. Wysiewać ją trzeba miedzy 10 a 15 maja, aby zdążyła dojrzeć i dobrze zaschnąć przed nastaniem jesiennych deszczów. Fasolę karłową sieje się w rzędy co 40cm, tyczkową najczęściej pasowo. Pas powinny stanowić dwa rzędy odległe od siebie o 40-60cm, odległość zaś między pasami może wynosić 80-120cm. W rzędach wysiewa się po kilka nasion co 50-60cm. Głębokość siewu 3-5cm, zależnie od ich wielkości i typu gleby. Na 1 ar potrzeba od 700 do 2000 gram nasion, co zależy od ich wielkości i gęstości siewu. Głębsze wzruszenie ziemi i obsypywanie roślin jest szkodliwe, bo może spowodować uszkodzenie korzeni. Po dosuszeniu fasolę należy ostrożnie młócić ze względu na łatwe pękanie ziarna. Plon z 1 ara fasoli karłowej wynosi najczęściej od 10 do 20kg, tyczkowej 20-30kg.

Fasola karłowa o dużych nasionach:

‘Igołomska’ – oryginalna odmiana polskiej hodowli. Bardzo wczesna, plenna, odporna na wyleganie i choroby. Nasiona duże (ciężar 1000 nasion 420-450g), walcowate, białe, łatwo wymłacalne.

‘Aura’ – oryginalna odmiana polskiej hodowli, plenna, bardzo dobrze wyrównana, najwcześniejsza z odmian o dużych nasionach. Nasiona owalne, białe, błyszczące, żyłkowane. Ciężar 1000 nasion 440-500g. 

'Piękny Jaś' – oryginalna odmiana polskiej hodowli. Późna, bardzo plenna, odporna na choroby. Wysokość roślin 3-4m. Nasiona białe, bardzo duże, nerkowate, spłaszczone, bardzo smaczne. Ciężar 1000 nasion około 1000 gram – w dobrych warunkach uprawy często znacznie większy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium