Wersje językowe

BEZPŁATNA PRZESYŁKA PRZY ZAMÓWIENIACH ZA MIN. 200ZŁ. !!!

masz pytania?

ZADZWOŃ 607 537 744 pn-pt w godz. 8:00 - 16:00 lub NAPISZ sklep@epnos.pl

KUP TERAZ TANIEJ!
Zestaw startowy chemii basenowej 5w1 GAMIX
Zestaw startowy chemii basenowej 5w1 GAMIX

154,99 zł

Cena regularna: 172,90 zł

Najniższa cena: 172,90 zł
szt.
Tester tabletkowy pH/Cl GAMIX
Tester tabletkowy pH/Cl GAMIX

44,99 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.
Zestaw do mycia basenu 3w1 GAMIX
Zestaw do mycia basenu 3w1 GAMIX

57,99 zł

Cena regularna: 64,90 zł

Najniższa cena: 64,90 zł
szt.
Flock Super GAMIX 1l
Flock Super GAMIX 1l

17,99 zł

Cena regularna: 19,90 zł

Najniższa cena: 19,90 zł
szt.
Granulat pH+ Plus GAMIX 1kg
Granulat pH+ Plus GAMIX 1kg

17,99 zł

Cena regularna: 20,90 zł

Najniższa cena: 20,90 zł
szt.
Granulat pH- Minus GAMIX 1,5kg
Granulat pH- Minus GAMIX 1,5kg

30,99 zł

Cena regularna: 34,90 zł

Najniższa cena: 34,90 zł
szt.
Chlor Multi Tabs 200g 3w1 GAMIX 3kg
Chlor Multi Tabs 200g 3w1 GAMIX 3kg

122,99 zł

Cena regularna: 136,90 zł

Najniższa cena: 136,90 zł
szt.
PORADY OGRODNICZE

Nasiona karczocha

Karczoch zwyczajny GREEN GLOBE 1g Karczoch zwyczajny GREEN GLOBE 1g
Producent: PNOS
Cena:

2,59 zł

zobacz więcej

Karczoch (Cynara scolymus L.) uprawiany jest w Polsce amatorsko, ostatnio również jako surowiec do produkcji leków, stosowanych przy zatruciach wątrobowych.

Jadalną częścią rośliny jest pąk kwiatowy, a ścisłej – grube, mięsiste i soczyste jego dno wraz z podstawami listków okrywy kwiatostanu – koszyczka. Pąki nadają się do spożycia, gdy są już dobrze wykształcone, ale nie zaczynają się jeszcze rozwijać. Karczochy cenione są przede wszystkim ze względu na smak, ich wartość odżywcza nie jest bowiem duża.

W warunkach klimatu ciepłego karczoch jest rośliną wieloletnią. Karczoch zwyczajny może być uprawiany jako roślina 3-4-letnia lub jednoroczna. Uprawa karczocha jako rośliny jednorocznej jest łatwiejsza, gdyż roślinę ciężko jest ochronić przed przemarzaniem. Pąki zbierane są tuż przed otwarciem kwiatów, które zwykle są gotowane przed jedzeniem. Jedynie podstawa karczocha i jego „serce” jest jadana, młode owoce, wytwarzane na bocznych łodygach mogą być marynowane lub używane w zupach i gulaszach. Rośliny rocznie uzyskują ok. 5-6 główek (w drugim roku).

Aby dostać się do serca karczocha, należy odciąć lub odłamać łodygę bardzo nisko i usunąć wszystkie zewnętrzne liście. Następnie trzeba odciąć wierzchołek kwiatostanu i skropioną sokiem z cytryny roślinę gotować przez 30 minut w lekko osolonej wodzie z dodatkiem cytryny i szczyptą cukru – w ten sposób pozbędziemy się naturalnej goryczy rośliny.

Z wyglądu przypomina bujny oset. Wymaga stanowiska ciepłego, dobrze nasłonecznionego, osłoniętego, gleby próchniczej, dostatecznie wilgotnej, silnego nawożenia. Dołki zaprawia się dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Nasiona wysiewa się w końcu lutego i na początku marca do doniczek (po 2-3 nasiona) w żyzną, próchniczą, lekką ziemię z domieszką torfu. Na rozsadę do obsadzenia 1 ara trzeba wysiać 20g nasion. Dla kiełkowania korzystna jest temperatura około 20°C, po wzejściu roślin niższa – około 15°C. w doniczce pozostawia się tylko jedną najsilniejszą roślinę. Rozsadę wysadza się do gruntu w końcu maja w rozstawie 100x80-100cm. W celu otrzymania dużych pąków na roślinie pozostawia się tylko 3 pędy, a na każdym z nich po 2-3 pąki, inne usuwając jak wcześniej. Zbiór karczochów przypada na koniec sierpnia lub wrzesień. W korzystnych warunkach można karczochy przezimować w gruncie, ścinając łodygi po sprzęcie paków i przykrywając ziemię po lekkim przemarznięciu gałązkami iglaków, torfem, słomą, łętami, przy dużych mrozach dodatkowo ziemią.

W krajach o rozwiniętej uprawie karczochów odmiany odgrywają pewna rolę, u nas w uprawie amatorskiej różnice odmianowe nie mają większego znaczenia.

Najbardziej cenionym składnikiem karczocha jest cynaryna (kwas 1,5-dikawoilochinowy). Substancja ta charakteryzuje się znaczącym wpływem na funkcjonowanie wątroby. Cynaryna posiada właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, dzięki czemu ułatwia trawienie pokarmów. Przyczynia się również do obniżenia stężenia cholesterolu i trójglicerydów. Zawarta w karczochu inulina pozytywnie wpływa na regulację poziomu cukru we krwi.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium